Робочі платформи на будмайданчиках – нові рекомендації

Підготовка будівельного майданчика, коли мають виконуватися геотехнічні роботи, вимагає особливої ​​уваги через необхідність забезпечення безпеки людей та обладнання на будівельному майданчику. Територія, куди буде пересуватися важка будівельна техніка, повинна бути підготовлена ​​не лише вирізанням рослинності та розчищенням сміття. У кожному випадку також необхідно забезпечити належну підготовку робочої платформи – перш за все, вона має відповідати умовам несучої здатності та стійкості та забезпечувати ефективне виконання робіт.  Параметри платформи, а отже і витрати, залежатимуть від окремих факторів. Окрім найважливішого аспекту безпеки, робочі платформи підвищують якість і точність робіт та прискорюють їх виконання.

Компанія Menard, як частина ініціативи Польської асоціації підрядників спеціальних фундаментів, бере активну участь у підготовці стандартів, пов’язаних із впровадженням робочих платформ, необхідних для проведення геотехнічних робіт. Стандарти платформи описані в документах, доступних на www.porozumieniedlabezpieczenstwa.pl, www.menard.pl та www.pzwfs.com.pl.

Стандарт “Робоча платформа – виконання та експлуатація” був прийнятий як обов’язковий для використання найбільшою асоціацією будівельних компаній Польщі: “Угода про безпеку в будівництві”. У цій статті коротко представлений зміст стандарту та подана коротка інформація про розміри платформ.

Відповідно до вищезазначеного стандарту, робоча платформа – це земляна конструкція, тимчасова або постійна, виконана на цільному грунті, з крупнозернистих або стабілізованих заповнювачів, що становить поверхню для встановлення та безпечної експлуатації важкої будівельної техніки. У кожному випадку мають бути виконані основні вимоги щодо вантажопідйомності та справності важкої будівельної техніки, таких як земснаряди, силоси, екскаватори, навантажувачі, бурові установки, пальові машини, мобільні крани. В залежності від обладнання цей стандарт найчастіше застосовується при виконанні спеціалізованих геотехнічних робіт, однак він може застосовуватися до будь-яких інших робіт, що виконуються із застосуванням важкого обладнання.

Першим етапом підготовки робочої платформи має стати її проект. Дуже важливо, щоб документація була створена правильно. Інспектори з охорони праці повинні перевірити документацію та перевірити, чи створена вона людьми, що мають знання та відповідні дані для її проектування. Відповідно до регламенту, особа, яка проектує робочі платформи, не зобов’язана мати кваліфікацію інженера, але з практичної точки зору це видається доцільним. Основне знання правил і їх застосування на практиці є ключовим. У більш складних випадках необхідна співпраця фахівців у галузі геотехніки, машинобудування та техніки безпеки. Вхідні дані для проекту повинні містити повну інформацію про ґрунтові умови, стан води, технологію робіт та конструкцію будівельного обладнання, яке буде використовуватися.

Слід зазначити, що ґрунт може бути дуже неоднорідним, особливо в поверхневій зоні. У цьому випадку необхідно провести додаткові випробування для визначення точного профілю та параметрів ґрунту в перші кілька метрів глибини. Щільність геотехнічних випробувальних точок допомагає підвищити безпеку та оптимізувати вартість робочої платформи, зменшуючи діапазон площ, що вимагають найбільших витрат. Особа, що проектує робочу платформу, повинна мати дані, необхідні для визначення тиску, що надходить від робочого обладнання. Важлива не тільки його маса, але й геометричний розподіл, зокрема відстань окремих елементів по відношенню до нейтральної осі машини та її опорних точок (коліс та гусениць). На основі розподілу мас та геометрії опор / гусениць проводяться розрахунки розподілу тисків, що передаються на землю. На основі прийнятих конфігурацій машини (наприклад, різної висоти щогли або нахилів) конструктор визначає відповідні схеми навантаження. З точки зору дизайну виділяють дві групи дизайнерських ситуацій:

а) ситуації, коли оператор машини не може знизити свій тиск в небезпечній ситуації, наприклад, під час зупинок, руху, навантаження (наприклад, підняття збірного елемента / арматурного каркаса),

б) ситуації, коли оператор може знизити тиск у небезпечній ситуації, зменшуючи силу тиску, наприклад, опускаючи упор або упори, наприклад, при установці армокаркасу, бурінні або витягуванні шнеку.

Конструктивне рішення повинно включати необхідні параметри матеріалу, товщину робочої платформи в конкретних місцях, технологію її виконання, геометрію в плані та перерізах, а також необхідні параметри прийомки. У простих випадках достатньо описової частини. У більш складних ситуаціях проектування робочої платформи вимагає розширених розрахунків, що проводяться в кілька етапів і їх слід включати у робочий геотехнічний проект.

Будівництво робочої платформи слід починати з очищення землі від вибухових залишків та усунення перешкод у землі, демонтаж/охорону підземних комунікацій та розмітку їх на майданчику.

Потім поверхня майданчику вирівнюється та формується відповідно до вимог проекту таким чином, щоб забезпечити відвід дощової води. Слід зазначити, що у багатьох випадках природній рельєф визначає можливість або неможливість осушення робочої платформи під час опадів. Формування платформи без ухилів дозволяється лише тоді, коли на майданчику є грунти з дуже високою фільтраційною здатністю.

Деякі грунти дозволяють отримати необхідні параметри робочої платформи лише після відповідного профілювання та ущільнення поверхні. Однак у цьому випадку також необхідно перевірити несучу здатність основи без додавання шару матеріалу платформи.

 У випадку з органічними та зв’язними ґрунтами в основі необхідно покласти розділяючий геосинтетичний матеріал, а потім розподілити та ущільнити матеріал робочої платформи.

 

Є також робочі платформи, виготовлені з рідного ґрунту або матеріалу, принесеного ззовні, стабілізовані гідравлічними в’яжучими. Ці рішення додатково вимагають лабораторних досліджень для оптимального проектування суміші. Крім того, шари стабілізованого грунту зазвичай являють собою непроникний шар для підземних вод, тому поверхні платформ завжди повинні бути зроблені з відповідними ухилами.

 

На наступних етапах готуються пандуси та під’їзні шляхи до платформ. Робоча платформа повинна мати відповідні запаси, необхідні для того, щоб обладнання виходило за межі контурів робіт, а також чітко позначені, а при необхідності і закріплені, границі. Будь-які перепади висот, котлованів та траншей, що виконуються, повинні бути постійно захищені та мають маркуватися.

 

Робоча платформа повинна захищатись дренажними системами для води з поверхні у вигляді канав і, можливо, приямків для відкачування зайвої води. Робочі майданчики, які не виготовлені з високофільтраційного матеріалу, повинні виконуватися з ухилами поверхні. Зіткнення з підземними комунікаціями або предметами повинні бути захищені якомога довше і контрастно виділятись на поверхні робочої платформи.

У будь-якому випадку, після завершення, платформа повинна бути перевірена з точки зору її конструкції та ущільнення. Для перевірки стану ущільнення найпоширенішими тестами є перевірка за допомогою плити (VSS), динамічних плит або легких динамічних зондів.

Робочі платформи повинні за будь-яких погодних умов дозволяти рух будівельної техніки. З цієї причини їх потрібно належним чином підтримувати. Щодня слід контролювати робочу платформу на предмет виявлення порушень. Необхідно регулярно ремонтувати їх, зокрема, вирівнювати, заповнювати порожнини від гусениць, виправляти ухили та поверхневий дренаж. Постійні корегування часто необхідні, залежно від обладнання, що використовується для різних технологій.

Для того, щоб використовувати спрощені калькуляції та оцінки, Стандарт робочої платформи надає орієнтовну інформацію про мінімальну товщину робочих платформ, що використовуються для найпоширенішого обладнання. Вони описані в таблиці нижче.

 

Вага машини з навісним

Незв’язні грунти

Зв’язні грунти

Органічні грунти

ущільнені

Серед.щіль.

Неущіль.

Твердопласт.

пластичні

м’якопласт

до 20т

20см

20см

30см

60см

до 40т

20см

30см

30см

40см

50см

80см

до 60т

30см

40см

50см

40см

60см

80см

120см

до 80т

40см

50см

60см

60см

80см

100см

140см

Більше 80т

Необхідність розробляти індивідуальний проект робочої платформи

Крім того, перелічені наступні загальні вимоги:

  • Матеріал: подрібнений бетон або цегла, подрібнений заповнювач або гравій.
  • Рекомендується ущільнювати незв’язні, середньо ущільнені та неущільнені ґрунти.
  • Площа платформи має бути ширша від місця виконання робіт – на розмір габаритів машини.
  • У разі роботи у вологому місці слід передбачити дренажну канаву.
  • Під’їзні шляхи до платформи мінімальною шириною – 6,0 м.
  • З’їзд до робочої платформи шириною не менше 6,0 м, максимальний нахил 1: 4.
  • Використовуйте сепараційний геосинтетичний матеріал на слабких ґрунтах.
  • При роботі поблизу схилів насипу / котловану слід перевіряти глобальну стійкість земляної конструкції, особливо коли там використовується важка техніка.

У разі більш складних умов, таких як дуже важке обладнання, слабка ґрунтова основа, робочі платформи, розташовані в котлованах, на схилах, насипах або на різних рівнях, слід кожного разу застосовувати індивідуальний підхід. Підготовка будівельного майданчика для проведення основних робіт повинна бути проаналізована інженерами з декількох галузей, представниками генерального підрядника та спеціалізованими підрядниками. Той факт, що найбільші будівельні компанії країни розуміють важливість проблеми з робочими платформами, є великим кроком на шляху підвищення рівня безпеки на будівельних майданчиках. Якість робочих платформ все частіше стає предметом аналізу страхових компаній, які неодноразово беруть участь у покритті матеріальних збитків, спричинених пошкодженням майна та обладнання, що працює на будівельному майданчику. Аварії з найбільшими матеріальними втратами зазвичай спричинені втратою стійкості машин, таких як пальові машини, що використовуються для влаштування фундаментних паль або елементів підсилення основи.

 

Leave a Reply

Please rate

Your email address will not be published. Required fields are marked *