Технологія колон ВМС (Bi – Modulus Column) є комбінацією технологій бетонних колон СМС (Controlled Modulus Columns) і щебеневих колон SC (Stone Columns), що об’єднує в собі переваги обох. Перші реалізації з використанням цієї технології відбулися в семидесятих роках во Франції і США і з того часу вона поширюється на всьому світі.

Опис технології

Технологія підсилення ґрунтової основи колонами ВМС виконується в кілька етапів. Нижня частина колон виконується як колони СМС. Спеціально сконструйований шнек, що встановлений на буровій машині з великим обертовим моментом і великим вертикальним притиском, переміщає ґрунт від осі свердловини в сторони. Коли шнек забурюється на необхідну глибину, відбувається введення бетонної суміші в свердловину під тиском. Бетон подається через трубу шнеку. Процес бетонування відбувається з тиском, що не призводить до ушкодження стінок свердловини або перемішування ґрунту з бетонною сумішшю. Після того, як була виконана нижня частина колони в технології СМС, формується верхня частина колони в технології щебеневих колон (рос. - щебеночные колонны) SC.
За допомогою спеціально запроектованого глибинного вібратора, що встановлений на буровій машині, за 3 етапи створюється щебенева голова колони ВМС:
- Занурення вібратора – відбувається заглиблення в ґрунт вібратора до проектної глибини, частіше від 1м до 3м, процес занурення часто спрощується подачею повітря або води під тиском;
- Засипання щебню – порожнина, що була утворена на першому етапі, засипається щебнем;
- Ущільнення – поданий щебінь, що засипається кроками (найчастіше по 0.5м), дотрамбовується, від чого створюється щебенева частина колони діаметром від 0.4 м до 1,2 м.

cmc

Застосування

Колони ВМС є різновидом технології СМС, тому їх можна використовувати майже в кожних ґрунтових умовах. Технологія особливо ефективна в м’якопластичних глинах, ґрунтах антропогенного походження (неконтрольовані насипи, звалища), в органічних ґрунтах (торф, намул та ін.) з вологістю вище 100%, коли вони залягають нижче проектної підошви щебеневої частини колони.

Використання колон ВМС виникає з необхідності використання перехідного шару між фундаментом конструкції та підсиленою колонами ґрунтової основи і розподілу навантажень між ними. Всі види об’ємних будівель (фундаментні плити), інфраструктурні (дорожні та залізнодорожні насипи) і спеціальні (фундаменти вітрових електростанцій) - це простір для застосування колон ВМС. Типове навантаження, що приймається на колону ВМС, складає 250-600 кН. Колони розміщені так само, як і колони СМС i SC, в квадратній або трикутній сітці з кроком 1,5-3,0 м. Найчастіше щебенева частина колони ВМС має діаметр в 2-4 рази більший, ніж її нижня бетонна частина.