Технологія вертикального дренажу VD, що тісно пов’язана з ефектом консолідації грунтів (рос. - консолидация грунтов), є однією з найбільш ефективних і, без сумніву, найдешевших технологій підсилення ґрунтової основи. Часто виконується разом з тимчасовим додатковим насипом.

Консолідація грунтів (рос. - консолидация грунтов) – це процес стискання ґрунту під власною вагою чи під зовнішнім навантаженням. Механізм консолідації полягає на зменшенні порових порожнин (а також об’єму ґрунту) і пов’язаний з витисканням води з скелету ґрунту. Консолідації підлягають різні мінеральні зв’язні ґрунти, а також органічні ґрунти (торфи, намули та ін.).

Опис

Технологія VD полягає на встановленні в ґрунт вертикальних дрен, які прискорюють консолідацію щільних ґрунтів. Префабриковані вертикальні дрени мають форму стрічки, що складається з перфорованого штучного сердечника з синтетичним покриттям (геоволокно) та мають ширину 100мм і товщину 3-4мм. Після їх встановлення водопропускна здатність основи зростає в кілька десятків разів. Для прискорення консолідації одночасно з вертикальним дренажем роблять тимчасовий додатковий насип. Вертикальний дренаж використовується найчастіше в зв’язних ґрунтах під дорожніми насипами і під паркінгами.

Застосування

При реалізаціях проектів етапами, що розтягнуті в часі, використання технології вертикальних дренів зазвичай є дуже продуктивною і економічною технологією. Найчастіше ця технологія застосовується для реалізації лінійних об’єктів, тобто насипів доріг і залізних доріг. Технологія VD використовується також в зв’язку з іншими технологіями Менард, наприклад просторова консолідація Менард MV, або динамічне ущільнення DC. Вертикальні дрени дають можливість значно прискорювати час консолідації ґрунтів. Метод вертикального дренажу часто складає єдину альтернативу посадці на палях, особливо, коли в основі знаходяться органічні ґрунти з високою вологістю і товщиною кілька метрів. Довжина дренів може досягати навіть 50м. Технологію вертикального дренажу, крім органічних ґрунтів (торфи, намули), можна використовувати в зв’язних м’якопластичних грунтах (глини). В залежності від геологічних умов і проектних вимог розстав дрен приймається від 0.5 до 1.5м. Максимальне навантаження, що передається на сконсолідований ґрунт (після його дренажу), напряму залежить від його виду, ступеню консолідації грунту (рос.- консолидация грунта), виду будівлі і допустимих осідань.